Výzkumníci z University College London (UCL) se pokusili na vzorku 5000 mužů a 2000 žen rozpoznat, zda existuje nějaká spojitost mezi stravou a mentálními problémy.

Vědci se nyní pokoušejí zjistit, co je příčinou: tedy, zda deprese vedou muže k větší konzumaci cukru, anebo zda cukr způsobuje vyšší tendenci k depresím.

Hlavní autorka práce Anika Knüppelová tvrdí: „Jídla s vysokým množstvím cukru mají množství vlivů na naše zdraví a naše studie ukazuje, že by mohlo existovat i propojení mezi konzumací cukru a změnami duševních stavů – zejména mezi muži. Existuje množství faktorů, které mají vliv na změny nálad, ale strava s množstvím cukru v jídle i nápojích může být tou kapkou, po níž už pohár přeteče.“

Obaly sladkých nápojů by měly obsahovat podobná varování jako krabičky cigaret. Cukr je totiž silně návykový a nebezpečný. Už před několika lety to navrhl na svém webu šéf zdravotní služby v nizozemském Amsterdamu Paul van der Velpen (http://www.ggdghor.nl/nieuws/2013/09/12/suiker-de-gevaarlijkste-drug-van-deze-tijd/). Podle něj je cukr dokonce nejnebezpečnější drogou dnešní doby.

Podle lékařů je cukr schovaný v nápojích po tabáku, alkoholu a drogách tou nejnebezpečnější závislostí.

  • Boj proti nezdravým pokrmům už zahájilo v Evropě třeba Dánsko. Tamní vláda zavedla daň na limonády a pivo, která se zemi značně nevyplatila. Lidé totiž začali jezdit nakupovat sladké nápoje do sousedního Německa. Kabinet se pak rozhodl daň zrušit. V Maďarsku byla zase uvalena daň z tuku třeba na smažené brambůrky.

  • Na americké půdě je známým bojovníkem proti špatným stravovacím návykům starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten chtěl uchránit obyvatele svého města před obezitou a prosadil zákaz prodeje velkých porcí sladkých nápojů. Omezení se mělo týkat rychlého občerstvení, restaurací, kin, sportovních stadionů a kaváren. Americký soud ale tento zákaz zrušil na základě žaloby odvětvových svazů.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/netherlands/10314705/Sugar-is-addictive-and-the-most-dangerous-drug-of-the-times.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2198839-cim-vice-cukru-ji-tim-vice-trpi-depresemi-vyzkum-ukazal-vliv-slazenych-potravin-na-muze

 

CategoryZažívání

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny