Věděli jste například, že kniha vás může natolik zatáhnout do děje, že se aktivují určité části mozku a vy tak spolu s hrdiny knihy můžete prožívat jejich dobrodružství téměř jako svou vlastní zkušenost? Například výzkumníci ve Španělsku zjistili, že při čtení slova „skořice“ se aktivuje čichová část mozku a při čtení o fyzických akcích („Pablo kopl do míče“) se stimuluje motorická oblast mozkové kůry.

Zážitky a životní zkušenosti obecně jsou podle odborníků zaručenější cestou ke štěstí než hmotné statky a peníze. Zásadní životní zkušenosti však můžete načerpat, i když se ve vašem životě nic převratného a zajímavého zrovna neděje, a to právě prostřednictvím knih. Studie zveřejněná v časopise Journal of Consumer Psychology ukázala, že právě čtení knih a prožívání zážitků společně s hrdiny knížek prohlubuje pocit štěstí.

Čtení knih funguje také jako úžasný přírodní prostředek proti stresu. Tím, že se vaše mysl přesune na místa dění v knize, zapomenete na každodenní starosti a zbavíte se tak tíživého stresu. Zkrátka čtením se alespoň na chvíli oprostíte od mnohdy těžko snesitelné reality. Studie výzkumníků z univerzity v Sussexu v roce 2009 ukázala, že už jen šest minut čtení dokáže snížit úroveň stresu o 68 %, zpomalí srdeční frekvenci a zmírní svalové napětí. Podle výsledků této studie je čtení knih dokonce v boji se stresem účinnější než poslech hudby, procházky v přírodě a pití čaje.

Ano, knihy nás dokážou na chvíli odpoutat od reálného světa a můžeme procházet hromady světů jiných, zároveň kniha dokáže příjemně zlepšit náladu, a to v případě, když sáhneme po žánru nám blízkém. Čtení knih je velký skvost.“

Zdroje: https://ona.idnes.cz/vyhody-cteni-knih-0mf-/zdravi.aspx?c=A171003_094348_zdravi_pet

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1057740814000631

CategoryOstatní

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny