Úsilí o reformu psychiatrie v Česku nyní nahrála do karet iniciativa Světové zdravotnické organizace, která si pro letošní Světový den zdraví, připadající právě na dnešek, zvolila téma deprese. V té souvislosti také uspořádala kampaň Depression: Let´s talk a upozornila na nízké procento zdravotnických výdajů, které rozvojové i vyspělé země dávají na duševní zdraví.

„Deprese: mluvme“ říká WHO, neboť deprese je na prvních příčkách špatného zdravotního stavu

Deprese je hlavní příčinou špatného zdravotního stavu na celém světě. Podle nejnovějších odhadů Světové zdravotnické organizace více než 300 milionů lidí nyní žije s depresí, což představuje nárůst o více než 18% mezi roky 2005 a 2015. Nedostatek podpory pro osoby s duševními poruchami, spolu se strachem ze stigmatu, brání mnohým k vyhledání odborné péče.

 „Hlavním cílem této kampaně je, aby co nejvíce lidí s depresí, mohlo kdekoliv na světě získat pomoc“ říká generální ředitelka WHO Dr. Margaret Chan: „Tyto nové údaje jsou budíčkem pro všechny země, aby přehodnotily svůj přístup k duševnímu zdraví.“ Jedním z prvních kroků je zabývat se otázkami kolem předsudků a diskriminace.

„Pokračující stigma spojené s duševním onemocněním byl důvod, proč jsme se rozhodli pojmenovat naše kampaně deprese: mluvme,“  řekl Dr. Shekhar Saxena, ředitel odboru pro duševní zdraví a zneužívání návykových látek u WHO.

Zdroje:

www.who.int/mediacentre/news/releases/2017/world-health-day/en/

www.zdravotnickydenik.cz/2017/04/projekt-center-dusevniho-zdravi-konecne-bezi-prvnich-pet-melo-byt-znamo-za-pul-roku/

 

 

CategoryZajímavosti

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny