Nahlédněte pod pokličku světových, kuchyňských zázraků. Pro každou zemi je příznačný jiný. Jedno však mají společné – chuť a zdraví!

AUSTRÁLIE – KLOKANÍ MASO
Když už maso, tak ryby nebo klokana: má až padesátkrát méně nezdravých tuků než kuřecí maso, je zdravější než maso krůtí. Obsahuje železo a zinek.

ČESKO – KYSANÉ ZELÍ
Vitaminová bomba babiček. Nebo námořnický lék proti kurdějím. Když nejsou citrony, stačí soudek kysaného zelí na palubě. Antioxidant pomáhající ledvinám, játrům, žlučníku.

ČÍNA – RÝŽE
Rýže posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení, používá se např. Při průjmových dietách. Zbavuje organismus škodlivin, navíc neobsahuje lepek.

INDIE – KURKUMA A ZÁZVOR
Kurkuma prospívá očím a je protizánětlivá. Zázvor podporuje trávení a obsahuje vitamíny prospěšné v boji proti nachlazení a horečce.

ÍRÁN – ŠAFRÁN A DATLE
Šafrán má protirakovinné účinky, působí jako afrodisiakum. Datle jsou všelék. Uvolňují hleny, posilují imunitu, zlepšují pleť, dodávají energii, vylepšují i spánek.

ISLAND – SKYR
Ani jogurt, ani sýr. Fermentovaný mléčný výrobek obsahuje bílkoviny a vápník, který se vstřebává mnohem lépe než vápník z mléka.

ITÁLIE – OLIVOVÝ OLEJ A RAJČATA
Nejlepší rajčata prý rostou na úpatí sopky Vesuv. Obsahují lykopen, účinný antioxidant. Olivový olej má vitamín A, K a E a mononenasycené mastné kyseliny.

JAPONSKO – ZELENÝ ČAJ A ŘASY
Zelený čaj odvádí toxiny z těla, mořské řasy obsahují železo. Řasu wakame po staletí požívají japonské ženy pro zotavení po porodu.

JIŽNÍ AMERIKA – QUINOA
Zázračný merlík chilský alias quinoa obsahuje vlákninu, antioxidanty, železo, vápník, mangan, fosfor, měď, selen, vitamín B, hořčík. Podporuje obnovu buněk a působí proti depresi.

MAROKO – ARGANOVÝ OLEJ
Snižuje krevní tlak, cukry v krvi i cholesterol, má protirakovinné účinky, je skvělý v kosmetice. Děti v Maroku milují pomazánku amlu z arganu, medu a mandlí.

MEXIKO – KUKUŘICE A FAZOLE
Fazole obsahují až 30% rostlinných bílkovin, spoustu vitamínů, kyselinu listovou, vápník, draslík, hořčík, železo, mangan. Kukuřice obsahuje hořčík, měď, zinek, fosfor, železo a selen.

NOVÝ ZÉLAND – KIWI
Pochází z úpatí Himaláje, ale největším producentem je Nový Zéland. Obsahuje hlavně vitamín C. Jediné kiwi pokryje celou denní dávku.

ŘECKO – FETA A RYBY
Mořské ryby obsahují omega – 3 mastné kyseliny, bílkoviny a vitamíny skupiny B. Feta, obvykle směs kozího a ovčího mléka, obsahuje vápník, zinek nebo selen.

STŘEDNÍ AMERIKA – CHIA A AVOKÁDO
Chia semínka před jídlem aspoň na dvě hodiny namočte do vody. Vznikne gel bohatý na omega – 3 mastné kyseliny s protizánětlivými účinky. Avokádo snižuje cholesterol a obsahuje vitamin E.

ŠPANĚLSKO – ČESNEK A OLIVOVÝ OLEJ
O olivovém oleji byla řeč u Itálie, česnek je přírodní antibiotikum, které hubí řadu zlých bakterií. Má antivirotické a protiplísňové účinky.

THAJSKO – CITRONOVÁ TRÁVA
Protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické, protirakovinné, močopudné i dezinfekční účinky. Vhodná pro snižování teploty, proti nadýmání, je nabitá vitamíny, zinkem, hořčíkem, železem, draslíkem a vápníkem.

UKRAJINA – KŘEN
Zdravá bomba obsahuje vitamín C, B1, B2, B3, E, provitamin A, hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, síru, měď, zinek, chrom. Antivirové a antibakteriální účinky řeší chřipku i angínu.

VIETNAM – KORIANDR
Koriandr působí dobře na trávení, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A a C, je také přírodní afrodisiakum.

Použitý zdroj: idnes.cz

CategoryZajímavosti

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny