Brusel zakázal amalgámové plomby pro děti a těhotné ženy

Pacienti budou u zubaře zřejmě už brzy dostávat plomby, které byly dosud jen za příplatek. Evropská komise totiž zakázala používat obyčejné amalgámové výplně zubů pro děti do 16 let a těhot­né a kojící ženy. Nařízení má platit od poloviny příštího roku. Pojišťovny dnes pacientům se zubním kazem výplně hradí právě jen ručně míchané amalgámové plomby.

Místo toho budou pacienti zřej­mé dostávat výplně z jiných materi­álů, například z bílé pryskyřice. Tyto plomby jsou však dražší a jako nadstandard je dnes zdravotní pojišťovny nehradí.

„Tento zákaz povede k dramatic­ky vyšším nákladům na stomatolo­gii, které buď zaplatí pacienti ze své kapsy, nebo to ještě více zatíží veřejné pojištění,říká nově zvolený šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.

Jenže ze zákona mají pacienti ná­rok, aby jim zdravotní pojišťovna jednu variantu ošetření plně hradi­la. A pojišťovny teď zřejmě budou muset proplácet podstatně vyšší standard než dosud.

EU chce zákaz pro všechny

„Amalgám byl totiž Jednoznačné nejlevnější. Žádný jiný materiál se mu v tomto ohledu zdaleka neblíží, všechny další výplně jsou podstat­né dražší a pracnější,“ poznamená­vá šéf královéhradecké pobočky České stomatologické komory Vít Hrubecký.

Za amalgámové plomby uplatí ročně pojišťovny zhruba 1.5 miliar­dy. Podle zubařů by jiné výplně stá­ly pojišťovnu nejméně dvakrát to­lik. Prosincové rozhodnutí Evrop­ské komise, které musí ještě schvá­lit Evropský parlament, je čerstvou novinkou i pro pojišťovny.

V tuto chvíli vůbec nevědí, který typ plomb budou namísto amalgá­mu plně hradit. „Zatím můžeme říci pouze to, že otázka amalgámových výplní bude součásti jednání o úhradách na rok 2018.“ odpově­děl MF DNES ředitel Svazu zdravot­ních pojišťoven Martin Balada.

Evropští komisaři zakázali amal­gám proto, že obsahuje jedovatou rtuť a ničí především životní pro­středí. Při vybrušování amalgámu ze zubu a jeho výměně za nový typ zubní plomby totiž dochází k odpla­vování rtuti do odpadních vod. Ne­bezpečná rtuť se také uvolňuje do vzduchu při spalování těl v krema­toriích.

Časem mají amalgámy zmizet úpl­ně – Brusel chce, aby členské země předložily plán, jak se tohoto materiálu v zubních ordinacích zbaví.

 

Iva Bezděková reportérka MF DNES

 

Historie amalgámu

Když v roce 1826 začal francouzský zubař Auguste Taveau spravovat zuby slitinou stříbra a rtuti, sotva asi tušil, že „jeho“ směs se bude používat dalších 200 let. Už tehdy byl amalgám považován za podřadný materiál, který měl chudým pacientům nahradit velmi dobré zlato a nebezpečné olovo.

Spory o bezpečnost amalgámu byly už tehdy a pokračují dodnes. Zastánci tvrdí, že se škodlivost rtuťové slitiny nikdy neprokázala, v puse ji mají miliony lidi a oproti ostatním materiálům je i trvanlivější. Odpůrci amalgámu naopak volají, že rtuťová slitina je tichý zabiják – v tělech zubařů a zubních sester je koncentrace rtuti několikanásobně vyšší než u ostatních lidí.

 

Zdroj: MF DNES|13. 1. 2017

CategoryNezařazené

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny