Přesolování velmi negativně působí na celkový zdravotní stav, zvyšuje riziko komplikací vysokého krevního tlaku, především mozkové mrtvice a infarktu. Ohroženi jsou hlavně jedinci, kteří už trpí zvýšeným krevním tlakem. Hrozí také nebezpečné přibývání na váze. Podle výzkumu odborníku z Queen Mary University of London přidání pouhého jednoho gramu soli do denního příjmu zvyšuje riziko obezity až o 25 procent. Milovníci slané chuti jsou obecně častěji obézní než ti, kteří mají svůj příjem soli pod kontrolou. Sůl se také paradoxně podílí na vzniku diabetu.

Kuchyňská sůl neboli chlorid sodný (NaCl) je chemickou sloučeninou sodíku a chloru, oba tyto prvky jsou nezbytně nutné pro normální fungování organismu. Nicméně nadbytek sodíku, jak už jsme zmínili, působí nepříznivě na kardiovaskulární systém a poškozuje funkci ledvin. 

Nadměrné dosolování navíc ničí chuťové buňky a snižuje citlivost na slanou chuť. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu, který končí zbytečným přesolováním všech pokrmů. Příliš mnoho sodíku ve stravě se dříve či později projeví na vašem organismu. Následující příznaky by vás měly upozornit, že je načase přísun soli radikálně snížit. Sůl způsobuje zadržování vody v těle, což se často projeví ve formě otoků na různých částech těla nebo také nadýmáním, celulitidou a nadměrným pocením. Podle odborníku z kliniky Mayo může být edém neboli otok příznakem skrytého onemocnění, ale mohl by také znamenat nadbytek sodíku ve vašem jídelníčku. Nejen vaše srdce, ale také mozek je ohrožen nadbytečným příjmem sodíku. Podle kanadské studie z roku 2011, která sledovala více 1200 dospělých se sedavým způsobem života, lidé s vysokým obsahem sodíku ve stravě měli vyšší pravděpodobnost poklesu kognitivních funkcí než jedinci, kteří přijímali soli méně.

Strava bohatá na sodík může zabraňovat správné funkci ledvin. Podle organizace World Action on Salt and Health muže nadbytek soli zvýšit množství bílkovin v moči. Výsledkem je růst rizika onemocnění ledvin. Častým důsledkem nadměrného solení jsou ledvinové kameny, které se mohou vyskytnout kdekoliv v močových cestách – v ledvinách, močovodech i močovém měchýři. Jejich přítomnost se projeví prudkou intenzivní bolestí v boku či podbřišku, kterou nazýváme kolika. Tato bolest může vystřelovat až do třísla či oblasti genitálu. S onemocněním ledvin se zvyšuje riziko mrtvice a infarktu.

Mezi další nejčastější vnější příčiny vzniku hypertenze patří především nezdravý styl života, stres, nadváha, kouření, či zvýšená konzumace alkoholu. Snížení příjmu soli, třeba jen o jeden gram denně, vám podle odborníků pomůže mít krevní tlak pod kontrolou. Na prevenci vysokého krevního tlaku je třeba dbát od raného dětství. 

MUDr. Josef Jonáš na závěr knihy Pozor sůl říká: „Zapomeňte na sůl, naučte se dochucovat kořením a čerstvými bylinkami. Získáte zdraví, vaše tělo se zbaví přebytečné vody, zmizí otoky na dolních končetinách, ale i v obličeji, vaše břicho splaskne.  Když ale budete mít tu a tam neodolatelnou chuť na něco zakázaného, klidně si to dejte a nic si nevyčítejte. Hodně choďte pěšky, zvýší se vám tvořivé myšlení. Napadnou vás neočekávané myšlenky.„

Zdroj: https://ona.idnes.cz/nadmerna-konzumace-soli-priznaky-dlg-/zdravi.aspx?c=A180327_151850_zdravi_pet (online 2.4.2018)

CategoryCévní nemoci

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny