Základní myšlenkou všech teorií stárnutí je to, že biologické stárnutí našeho organismu vede k poškození buněk, orgánů a tkání a má za následek vznik onemocnění. Medicína proti stárnutí se zabývá dosažením co nejlepší kvality života při dlouhověkosti. Výsledkem má být spokojený vlastní život, kvalita života, nezávislost, soběstačnost a užívání si „zdravého stáří“.
Medicína proti stárnutí je pro všechny věkové kategorie, protože základem je péče o zdraví od útlého věku a ovlivnění životního stylu člověka. Medicína 21. století se přiklání velkou mírou k PREVENCI.

Čím dříve začneme, tím lépe se dá stárnutí ovlivnit!

„Anti-aging je nový medicínský směr 21. století, který spojuje poznatky a výhody klasické západní medicíny se zkušenostmi medicíny východní. Obor vznikl jako odezva na stárnutí světové populace.“ Od všeobecného lékařství se anti-aging liší jednou podstatnou věcí – neléčí až nemoci a jejich následky, ale snaží se jim předcházet. Jednoduše by se dalo říci, že smyslem této vědecké disciplíny je omlazování organismu nejen navenek, ale zejména zevnitř. „S hodnotami chronologického a biologického věku se v medicíně proti stárnutí pracuje poměrně dlouho. Už před více než deseti lety byly používány testy, jimiž se měřil biologický věk jednotlivých orgánů, například svalů, plic, střev, jater nebo mozku. Na základě výsledků pak byla pacientům doporučována různá režimová opatření typu diet a doporučení pro fyzickou i duševní aktivitu, jejichž smyslem bylo povzbudit jednotlivé orgány, zlepšit jejich stav a funkci,“ vysvětluje doktorka Golková – primářka A2C Anti-aging Clinic v Praze, neuroložka a jediná certifikovaná specialistka na medicínu proti stárnutí v České republice.

Sedm kroků proti stárnutí

  • Protizánětlivá dieta – redukuje riziko skrytého zánětu. Konzumujte více zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku, do jídelníčku zařaďte rybí tuk, olivový olej a cereálie a úplně z něj vyškrtněte bílou mouku a rafinovaný cukr.
  • Antioxidanty – posilujte imunitu nejen minerály a vitaminy, ale také dostatkem antioxidantů, které neutralizují volné radikály v těle a chrání před onemocněními. Těmi základními jsou vitaminy C, E a D, extrakt ze zeleného čaje, beta-karoten, koenzym Q10, zinek, selen a další.
  • Pitný režim – denně byste měli vypít nejméně dva litry tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody. Alkohol omezte na jednu, maximálně dvě sklenky červeného vína, které obsahuje resveratrol, což je silný antioxidant.
  • Stres – snažte se mu předcházet a být co nejvíce v klidu. Stres stojí za celou řadou závažných onemocnění.
  • Spánek – je nesmírně důležitý, protože během něj lidský organismus regeneruje. Hluboký spánek a snění mají pozitivní vliv na emoční život a celkovou připravenost zvládat denní zátěž.
  • Pohyb – dopřávejte si jakýkoliv, třeba jenom svižnou chůzi pokud možno v přírodě. Cvičit můžete i doma, nemusíte chodit do fitka.
  • Pozitivní mysl – i když je to někdy těžké, berte věci s nadhledem a humorem a nepropadejte pesimismu a beznaději. Smích prokazatelně prodlužuje život stejně jako společenský život a sociální kontakty.

 

Zdroje:

www.protistarnuti.cz

CategoryOstatní

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny