Dotaz:

Dobry den pane doktore,

na konci července jsem měla klíště, které jsem okamžitě vyndala. Bohužel v místě přisátí zůstala hlava klíštěte, kterou odstranil doktor až po 14 dnech, kdy místo vpichu začalo rudnout. Udělali jsme krevní testy (IGM 0,8; IGG 34). Doktor rozhodl, ze antibiotika nejsou nutná a že další krevní testy uděláme za měsíc. Zhruba od začátku září mě začala „brnět“ pravá noha a stále „brní“. Po konzultaci v poradním centru Joalis jsem od začátku září začala brát Cranium, neurodren, spirobor, Activ-col a activ-acid. V půlce září se udělali nové krevní testy (IGM1; IGG 101) s výsledkem akutní borelióza. Od té doby beru antibiotikum amoxicilin 3500 mg denně (na 3 týdny). Můj dotaz, je možné, že ty vysoké hodnoty krevních testů, stejně tak jako „brnění“ nohy způsobily Joalis kapky a že antibiotikum možná není potřeba? Je vůbec možné nebo vhodné kombinovat Joalis kapky s antibiotiky? Popravdě řečeno nejsem žádný velký příznivec antibiotik a dávám přednost přírodní nebo alternativní léčbě.

Předem děkuji za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel ohledne produktů Joalis vám neporadím. Svůj podíl ve firmě Joalis jsem již v dubnu 2018 prodal a založil si vlastní značku a vlasní produkty Marion. Vaše subjektivní pocity, mohou být spůsobené toxinem borelie, který dráždí nervové zakončení.

Bez vyšetření těžko radit, ale na začátek bych doporučil od firmy Marion tyto produkty: Marion Bor, Marion Tens a Marion Anbio. Jsou to spreje které lze aplikovat na kůži předloktí a to 3-4 vstřiky z každé lahvičky spreju. Preparáty si můžete objednat přes emailovou adresu: objednavky@marion-jj.cz
Nedávat do lednice, ale držet volně na polici v pokojové teplotě.

MUDr. Josef Jonáš

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny