„U těch nejmladších by optimální váha prázdné školní brašny neměla překročit jeden kilogram. Pokud je batoh plný, je pro školáka těžké udržet správně rovnováhu,“ vysvětlila Fadljevičová.

Děti bolí záda především proto, že se nedostatečně hýbou, málo sportují. Dalšími důvody je špatné držení těla, ale i výše zmiňovaný výběr nevhodné školní brašny.

„Odpovědnost je na rodičích. Vývoj dítěte a jeho správný růst ovlivňuje řada denních maličkostí. Nošení školní brašny je jedna z nich, a to velmi podstatná. Zvyk, který si dítě vytvoří během prvních školních dnů, může mít pozitivní či negativní dopad na jeho další vývoj,“ říká Kateřina Fadljevičová – pohybová terapeutka.

Školáci jsou stále v růstu, nemají vyvinutou kostru ani svalovou tkáň jako dospělí. Každodenní nošení školní tašky tak ovlivní jejich vývoj.

„Zaměřte se tedy na ergonomické tvarování zadní části. To by mělo být pevné a tvarované podle zad dítěte,“ radí pohybová terapeutka. Právě díky němu máte záruku, že taška sedí na zádech dítěte, jak by měla. Na trhu se můžete setkat s batohy s 3D zádovým systémem, který zajišťuje správné usazení batohu na zádech.

Důležité je také polstrování ramenních popruhů. „Čím širší polstrované popruhy bude brašna mít, tím více se rozloží váha na ramena a záda,“ vysvětluje Fadljevičová. Lépe tak předejdete zátěži konkrétních částí těla. Popruhy nesmí řezat dítě do krku ani do ramen. Sedět by měly přímo uprostřed mezi ramenem a krkem. Dbejte také na to, aby dítě nosilo tašku na obou ramenou.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/jak-vybrat-spravnou-aktovku-nebo-batoh-d91-/zdravi.aspx?c=A170816_153045_zdravi_pet

CategoryNezařazené

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny