Herpes neboli opar je nakažlivé onemocnění způsobené virem Herpes simplex virus (HSV), které se projevuje drobnými puchýřky. Virus herpes simplex má dva typy: HSV 1, který se objevuje především na rtech a HSV 2, který je původcem genitálního oparu. Do skupiny herpetických virů patří také Varicella-zoster virus, který způsobuje pásový opar. Dále virus EBV zodpovědný za infekční mononukleózu a např. CMV – cytomegalovirus. Virus se přenáší buď přímým kontaktem, nebo vzduchem kapénkovou formou. Nejnakažlivější bývá těsně předtím, než se puchýřek objeví, až do doby, než zaschne (vznikne krusta). V ojedinělých případech jsou viry přítomny i v zaschlém strupu.

Při první nákaze virem – tzv. primoinfekci může nakažený člověk pociťovat příznaky podobné chřipce nebo nachlazení, někdy mohou být doprovázeny bolestmi v krku nebo zduřením krčních uzlin. Nejčastějším projevem primoinfekce  je tzv. herpetická gingivostomatida. Postihuje děti v batolecím věku (1–3 roky) a projevuje se výsevem puchýřků na dásni, zarudnutím v krku a případně zvýšenou teplotou, zvětšením mízních uzlin. Často děti odmítají pít a přijímat stravu, proto je nutné zvážit hospitalizaci dítěte k podávání výživy do žíly. Důvodem k probuzení viru bývá nejčastěji oslabená obranyschopnost organismu. Spouštěcím mechanismem můžou být úraz, operace, závažnější onemocnění nebo horečka, porucha výživy, nadměrná únava, velmi často to bývá také stres. Opary se také často tvoří při menstruaci, v důsledku hormonálních změn, po leknutí nebo při nadměrném slunění (a to nejen na přímém slunci, ale i v soláriu).

Příznaky oparu

Opar o sobě dá vědět ještě před tím, než jej uvidíte. Infekce se začne projevovat svěděním a pálením postiženého místa. To poté zrudne a začnou se na něm objevovat drobné puchýřky, které se plní vodou. Voda se později zakalí, puchýřek praskne, začne vysychat a objeví se strup. Celý proces trvá 7 až 10 dní.

Opar se nejčastěji objevuje na rtu, ale může propuknout i na nose, bradě či v oku na rohovce.

Nejnebezpečnější je v oku

Virus HSV 1 má v těle až 95 % dospělých, kteří se jím obvykle infikují už v dětství. Skrývá se v nervových gangliích, tedy v nervových uzlinách, které tvoří shluky nervových buněk. Protože na rtech a v puse je hodně citlivých nervových zakončení, udělají se opary právě tady. Častým místem, kde se objeví, mohou být také okraje nosních dírek nebo obličej. Velice rizikovým místem bývá oko. Pokud se opar začne dělat přímo v něm, musíte okamžitě k očnímu lékaři. Hrozí vám poškození oka, nejednou i s trvalými následky.

Co ho vyvolává a jak se mu bránit

Není náhoda, že na rtech se nám opar často objeví v zimě, když jsme na horách, nebo naopak v létě, když zajedeme k moři. Příčinou bývá příliš mnoho slunce, respektive pořádná dávka agresívního UV záření.

Nepředstavuje zátěž jenom pro povrch kůže, která reaguje zčervenáním a pak zhnědnutím, ale i pro její spodní vrstvy, kam také proniká. Organismus se s ním dokáže vyrovnat, zatěžuje to však imunitní systém. A oslabená nebo hodně zatížená imunita hůř čelí viru HSV 1. Ten vycítí příležitost a aktivuje se. Přemíra UV záření není jediným rizikem pro vznik oparů.

Těmi dalšími jsou:

  • Stres

  • Únava, fyzická a psychická

  • Stavy vyčerpání

  • Nachlazení

  • Virózy

  • U žen menstruace

  • Zvýšená tělesná teplota

  • Náhlé změny venkovních teplot atd.

Z uvedeného vyplývá i to, co je nejlepší obranou proti oparům. Správná životospráva s jídelníčkem bohatým na vitamíny a další důležité látky, dostatek odpočinku a spánku, otužování, ale i dobrá schopnost čelit stresům.

Léčba

Léčba nekomplikovaného oparu trvá nejdéle 14 dní. Léčbu podpoříte dobrou životosprávou a dostatkem spánku. Pokud opar nezmizí do dvou týdnů, je třeba navštívit lékaře. Také kypřicí prášek do pečiva smíchaný s vodou dokáže pomoci při vysoušení oparu. Pokud trpíte opary, je vhodné zaměřit se na skladbu jídelníčku. Vyplatí se vynechat ořechy, čokoládu, těstoviny, želatinu, bílé pečivo a snižte spotřebu cukru. Do svého jídelníčku naopak zařaďte pivovarské kvasnice, hnědou rýži, česnek, cibuli, čerstvé ovoce a zeleninu.

O silnou imunitu se starají i probiotické bakterie, které udržují zdravou střevní mikroflóru. Zachování vyváženého střevního prostředí je zárukou dobré ochranné funkce organismu.

Pomoc můžou i bylinky:

  • Olej z květů černohlávku

Vezmeme hrst rozkvetlého čerstvého nebo sušeného černohlávku, zalijeme ji kvalitním olivovým olejem a dáme do horké vodní lázně. V horké vodní lázni necháme macerovat půl hodiny. Olej s bylinkami přecedíme přes plátýnko a olej vrátíme do horké vodní lázně. Ret mažeme v místě, kde cítíme tvořící se opar.

  • Česnek nebo šťáva z cibule

Vyzkoušet můžeme i přiložení čerstvého lisovaného česneku. Nevýhodou je, že nepříjemně páchne a musí se jednat skutečně o sezónní česnek (ne dva roky starý). Ale účinek je prý zaručený. Další možností je šťáva z cibule, i ta má stahující a protizánětlivé účinky.

  • Meduňková mast

Při její výrobě postupujeme stejně jako v případě měsíčku lékařského, používáme ale listy byliny – a na rozdíl od měsíčku je najemno nakrájíme. Získáme tak mast zelenkavé barvy, která v lednici vydrží až šest měsíců. Účinky meduňky lékařské na opary jsou potvrzené komisí EU pro léčivé rostliny. Dobré je i v kritické době popíjet čaj z meduňky, protože zbavuje vnitřního napětí, což je také jedna z příčin tvorby oparů.

  • Slézový krém

Velmi účinné na opary jsou i výtažky slézu. V létě si můžeme jednoduše připravit krém, který používáme vně i vnitřně na rty jako prevenci, protože obsahuje vitamíny B a C. Vezmeme přibližně dvě hrsti čerstvých květů slézu, které v mlýnku rozemeleme na kašovitou hmotu, tou potřeme podrážděné místo na rtu a necháme asi patnáct minut působit, nejlépe ráno a večer. Sušené květy lze sehnat v prodejnách s bylinami a zdravou výživou.

Rozvinutý opar

  • Heřmánek, šalvěj, tymián a levandule vysušují. Silný výluh z heřmánku, tymiánu, šalvěje nebo z pilátu lékařského můžeme použít ve chvíli, kdy se nám už opar na rtu vytvořil. Rychleji se vysuší a odstraní. Navíc dezinfikuje okolí, aby se nákaza nešířila dál. Při včasném zásahu tvorbu puchýřků zastaví i konopný nebo levandulový olej, při již rozvinutém oparu zabrání bakteriální infekci a urychlí hojení.

  • Krém z měsíčku lékařského

Opakovaným potíráním mastí z měsíčku lékařského dojde nejen k rychlejšímu zhojení oparu, ale možná vás zbaví viru i jednou provždy. V zimních měsících můžeme mast koupit v lékárně, ale jakmile měsíček vykvete, snadno si ji připravíme sami doma. Stačí kostka sádla (250 gramů), kterou rozehřejeme, a přidáme přibližně 50 čerstvých květů měsíčku lékařského a necháme stát do druhého dne. Potom znovu rozehřejeme (neškvaříme) a přecedíme. Získáme krásně oranžovou mast, kterou uchováváme v lednici. Pomáhá nejen na opary, ale i na aknózní pleť.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/467021-jak-si-poradit-s-opary.html (online 26.3.2018)

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/opar-2058.html (onlien 26.3.2018)

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/419098-na-opary-pomoci-bylinek.html (online 26.3.2018)

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny