Možná se automaticky domníváte, že pokud vám pečivo nebo těstoviny způsobují zažívací problémy, viníkem je lepek. Není tomu ale vždycky tak!„Problémy u neceliaků mohou způsobovat fruktany, což jsou sacharidy vyskytující se v pšenici,“ vysvětluje gastroenterolog Daniel Motola z New Yorku. Fruktany často způsobují problémy u lidí trpících syndromem dráždivého tračníku (IBS). Ten se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, průjmem, nebo naopak zácpou. Odborníci diskutují o tom, co přesně tento syndrom způsobuje. Zatím se shodují na tom, že se projevuje podobně jako běžné trávicí potíže. Může být ale spojen také s bolestmi hlavy, svalů a výkyvy nálad.

Střevní mikroflóra vzniká krátce po narození, kdy již při porodu porodními cestami dochází k osídlení střeva novorozence bakteriemi, které dítě napolyká v průběhu porodu. Při porodu císařským řezem může dojít ke zcela odlišnému osídlení střeva. Také mateřské mléko obsahuje substráty pro střevní bakterie (bifidogenní komplex), podle některých autorů dokonce obsahuje bakterie, které se pak též podílejí na osídlení tenkého i tlustého střeva. I proto je kojení tak důležité, a v případě vynucené umělé dětské výživy podat preparáty s probiotiky. V průběhu života se střevní mikroflóra mění na podkladě dietních zvyklostí, medikamentózní léčby, případně dalších okolností, zároveň ovlivňuje hostitele, resp. jeho náchylnost k onemocněním. Pod pojmem probiotika rozumíme živé bakterie, které podávané v nadbytku mají pozitivní efekt pro zdraví člověka v různých klinických stavech a jejich prevenci.

Syndrom dráždivého střeva (IBS) je jedna z nejčastějších střevních poruch tenkého a tlustého střeva. Jeho příčinou není organická porucha. Jde vlastně o dlouhodobou poruchu funkce vyprazdňování tlustého střeva. Jestliže se potrava pohybuje trávicím ústrojím příliš pomalu, vzniká zácpa (neboť se vstřebává větší množství vody, stolice je tvrdá a obtížně vyprazdnitelná).

V gastroenterologii jsou probiotika užívána u onemocnění sdružených se změnou frekvence vyprazdňování, ať již u průjmů, zácpy nebo jejich kombinace různé etiologie. Úspěšná jsou u zácpy i jejích komplikací, např. v prevenci i léčbě divertikulózy či divertikulitidy. Probiotika jsou užívána u pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS – irritable bowel syndrome), vzhledem k absenci závažných komplikací jsou užívána v první řadě, případně v kombinaci s dalšími skupinami léků.

Čím to je? Jednoduše řečeno, tělo tento sacharid neumí dobře štěpit. Jakmile se dostane do tlustého střeva, začne hnít a v tomto procesu vznikne spousta nežádoucích plynů. Pokud trpíte syndromem dráždivého tračníku, vyloučení pšenice z vašeho jídelníčku by vám mělo zásadně ulevit, doporučuje Motola. Dalším zdrojem fruktanů jsou například cibule, česnek, zelí, brokolice, pistácie a chřest.

Odborníci stále zkoumají, a abychom byli upřímní, ještě úplně nevědí, co přesně syndrom dráždivého tračníku ovlivňuje. Nedávná studie zveřejněná v evropském časopise o klinické výživě odhalila velký deficit vitaminu D u lidí, kteří mají syndrom dráždivého střeva. Vitamín D je přitom nezbytný pro zdraví střev a imunitní funkci.

Studie také ukázala, že účastníci, kteří užívali doplňky stravy vitaminu D, zaznamenali zlepšení symptomů, jako jsou nadýmání, průjem a zácpa. Neilanjan Nandi doporučuje všem, kteří mají podezření, že by mohli trpět syndromem dráždivého tračníku, navštívit svého lékaře, který po kontrole doporučí správné doplňky stravy.

„Jakékoliv narušení vašeho cirkadiánního rytmu (biorytmus denní aktivity a bdělosti těla, pozn. red.) ovlivňuje i mikrobiom ve střevech,“ říká doktorka Samantha Nazarethová.

Pohyb, cvičení a sport jsou obecně zdraví prospěšné. Nehledě na to, jaké všechny benefity našemu tělu přináší, dokonce ovlivňují i zdánlivě se sportem nesouvisející bakterie ve střevě. Podle nedávné studie z Univerzity v Illinois může pravidelný pohyb, nezávisle na stravě, zvýšit produkci střevních bakterií, které pomáhají trávení potravy.

Sport také stimuluje zdravé kontrakce střev. Při potížích se zácpou pomáhá rozpohybovat střeva. Pokud máte časté problémy se zažíváním nebo trpíte syndromem dráždivého tračníku, pravidelný sport pomůže také s častými průjmy.

„Lidé se sedavým zaměstnáním vnímají problémy se syndromem dráždivého tračníku výrazně častěji než ti, kteří pravidelně sportují nejméně třikrát týdně,“ říká Neilanjan Nandi.

Zkuste změnit svůj životní styl a do denního plánu zařaďte pravidelný pohyb.

Pro mnoho žen jsou navíc příznaky syndromu během menstruace silnější než obyčejně. Mohou za to ženské hormony estrogen a progesteron. Tyto hormony zpomalí gastrointestinální trakt, takže se jídlo v ústrojí pohybuje pomaleji. „Pomalejší trávení způsobuje zácpu a nadýmání. To navíc zhoršuje nedostatek vlákniny a tekutin. Vědci nevědí, jestli právě i hormony zapříčiňují větší citlivost střev. To, že se ale kvůli nim stále mění rychlost trávení a posouvání potravy v traktu, bohatě stačí k tomu, aby se zvýšila jejich citlivost,“ říká doktorka Carolyn Deanová.

Podle odborníků může být dokonce i stres jednou z hlavních příčin našich střevních problémů. „Stres je zásadním spouštěčem střevních potíží, protože lidé psychické napětí drží právě v žaludku nebo střevech,“ říká doktorka Deanová.

Psychologické faktory hrají velmi významnou úlohu v etiologii (příčinách vzniku) syndromu dráždivého tračníku. To však neznamená, že obtíže vznikající při tomto onemocnění vznikají pouze „v hlavě“. Intenzivní emocionální stavy (stres, úzkost) však mohou vyvolat chemické změny, které narušují normální činnost trávicího systému.

Zdroje:

http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/527080/trapi-vas-zacpa-nebo-prujem-mozna-vas-prekvapi-co-vase-zazivani-ohrozuje.html (on-line 4.3.2018)

https://cs.medlicker.com/83-drazdivy-tracnik-priznaky-priciny-a-lecba (on-line 4.3.2018)

http://www.mudr-josef-jonas.cz/mikroflora-traviciho-traktu-je-komplexni-mikrobialni-ekosystem/ (on-line 4.3.2018)

CategoryZažívání

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny