„Pokud lidé trpí častými průjmy nebo dokonce zánětem střev, jejich zdraví se začne zhoršovat, a pak často přicházejí vážné nemoci, jako třeba artritida nebo srdeční choroby. Naprosto zásadní pro lidské zdraví je takzvaná bariérová funkce střeva, která chrání vnitřnosti před toxiny a škodlivými mikroorganismy, zatímco živinám dovoluje projít do systému,“ řekl profesor Perdew pro vědecký web Eurekalert.
Klíčový podle profesora Perdewa na Zemědělské fakultě Pennsylvánské státní univerzity v USA může být takzvaný aryl uhlovodíkový receptor (AHR) ve střevech. Ten pomáhá tělu regulovat jeho reakci na znečišťující látky a různé toxiny. Vědci uveřejnili výsledky výzkumu v časopise Journal of Functional Foods. Tvrdí, že košťálová zelenina, jako například zelí, kapustičky nebo právě brokolice – obsahují organickou sloučeninu indolový glukosinolát, který se v žaludku štěpí na další složky, jako je třeba indol karbinol (ICZ). Když se indol karbinol naváže na aryl uhlovodíkový receptor ve střevním epitelu (tkáň z buněk, která kryje plochu střeva), pomáhá udržovat zdravou rovnováhu ve střevní mikroflóře, zvyšuje imunitu a posiluje bariérovou funkci střev. Tímto způsobem je podle vědců možné předcházet nemocem, jako jsou různé druhy rakoviny nebo Crohnova nemoc, způsobená zánětem výstelky střev.
Trvalo sto let, než jsme přišli na to, jak velký přínos má pro naše zdraví brokolice. Ještě začátkem 20. století nebyla známou zeleninou. Začala se pěstovat v jižní Evropě a přišla poté i k nám. Dnes patří mezi tzv. moderní zeleninu.
Brokolice je významným zdrojem hořčíku, což je minerál nezbytný pro činnost svalů, srdce, pro přenos nervových vzruchů, pro tvorbu hormonů. Vysoký podíl vlákniny v brokolici pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje vrstvu epitelu sliznice střev a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním včetně rakoviny. Ženy by měly zvýšit konzumaci brokolice pro její obsah živin v období menses, kdy ztrácejí vždy mnoho železa. Obecně pro populaci je významné, že v brokolici podstatný obsah vitamín C brání nemocem z nachlazení, aby nás přemohly třeba v jarním či podzimním období.
Kdykoli začneme jíst brokolici, povzbudí se rázně naše látková přeměna ve všech tělesných buňkách, a tím i vitalizace. Chceme-li dokonale využít živiny brokolice, měli bychom ji kombinovat se zeleninou obsahující biotin. Takovými potravinami jsou rajčata, avokádo, špenát, hnědá rýže, ořechy. Společně s vitamínem B12 (např. se sázeným vejcem) a s kyselinou listovou se tak zvýší zužitkování bílkovin. Biotin je zpracováván zažívacím traktem za pomoci střevní mikroflóry.
Mimořádně vysoký obsah draslíku působí pozitivně na odvodňování a na snižování krevního tlaku. Brokolice tak ulehčuje srdci a krevnímu oběhu všech, kteří trpí důsledky nedostatečného pohybu. Brokolice zřejmě stimuluje v organizmu vyšší produkci proteinu thioredoxinu, který chrání buňky srdečního svalu.
Podle vědců ovšem nejsou nejlepšími antioxidanty potravinové doplňky, ale ekologicky vypěstované zelenina a ovoce. Jejich významným zdrojem je i zelený čaj. Pro prevenci je proto ideální jíst pravidelně brokolici, cuketu nebo rajčata.
Zdroje: Josef Jonáš, Jiří Kuchař, Tvoje strava je tvůj osud, Eminent 2015
http://bit.ly/2xD997f a http://bit.ly/2lxlyrJ
obrázky jsou z knihy:
Josef Jonáš, Jiří Kuchař, David Frej, Jak dál po antibiotikách, Eminent 2017, str. 104-105, ISBN 978-80-7281-514-2